Actievoerders bestormen bouwplaats Microsoft-datacenter in Amsterdam: dit gebeurde er in Sloterdijk
Op vrijdag 6 november 2026 is een groep actievoerders de bouwplaats van een nieuw Microsoft-datacenter in Amsterdam opgegaan. De actie vond plaats aan de Plimsollweg in het stadsdeel Sloterdijk, waar drie hoge datacentertorens in aanbouw zijn. Demonstranten braken door het hek, klommen op een bouwkraan en staken fakkels af, terwijl de politie met een grote macht ingreep. Het protest was de opening van een Europees actieweekend tegen de snelle groei van datacenters, en het zette een Nederlands debat dat al jaren loopt weer vol in de schijnwerpers.
Wat er vrijdag gebeurde op de Plimsollweg
Volgens de Nederlandse publieke omroep NOS en persbureau Reuters drongen de actievoerders in de ochtend het bouwterrein binnen. Zij braken door de hekken rond de bouwplaats en een deel van de groep klom op een bouwkraan. Er werden spandoeken opgehangen en fakkels afgestoken. De Mobiele Eenheid greep in en gebruikte onder meer pepperspray, zo meldde NU.nl.
De burgemeester van Amsterdam verbood de demonstratie rond 11.15 uur, kort voordat een tweede groep, Fossielvrij NL, een eigen protest had gepland rond het middaguur. Over het precieze aantal deelnemers lopen de berichten uiteen. Een getuige van Reuters telde ongeveer honderd mensen op het terrein, terwijl de organisatoren spraken van ongeveer vijfhonderd deelnemers. De politie hield later op de dag 150 tot 200 mensen aan op verdenking van huisvredebreuk, zo meldde onder meer The Guardian. Volgens berichten raakte een agent lichtgewond.
Microsoft liet weten het recht op vreedzaam protest te respecteren, maar onwettige acties en acties die de openbare veiligheid in gevaar brengen niet te accepteren. De ontwikkelaar van het project, Pure Data Centres, vroeg de actievoerders het terrein veilig te verlaten en bood aan om met omwonenden over hun zorgen te praten.
Wie erachter zit en wat ze eisen
De actie werd georganiseerd door Geef Tegengas, een Nederlandse actiegroep die zich verzet tegen de bouw van het datacenter in Sloterdijk. Ook Extinction Rebellion en pro-Palestijnse activisten sloten zich bij de actie aan. De centrale eis van Geef Tegengas is dat de bouw wordt stilgelegd. Volgens de groep slurpt het datacenter ruimte, water en stroom op die de stad voor andere doelen nodig heeft.
Een woordvoerder van de groep zei tegen de lokale omroep AT5 dat de demonstranten het terrein waren opgegaan om te voorkomen dat de bouw verdergaat. De actievoerders hangen hun bezwaar ook samen met het bredere gebruik van datacenters: zij wijzen op de rol van grote techbedrijven in militaire en overheidstoepassingen en op de milieukosten van de groeiende rekenkracht die kunstmatige intelligentie vraagt.
De Amsterdamse actie was onderdeel van de campagne Stop Dirty Data Centres, een Europees actieweekend op 6 en 7 november waarbij in meer dan vijftien landen tegen nieuwe datacenters werd geprotesteerd. Geef Tegengas heeft laten weten dat er meer acties zullen volgen als onderdeel van de bredere campagne tegen de uitbreiding van datacenters in Europa.
Het datacenter zelf: drie torens van 85 meter
Op de bouwplaats aan de Plimsollweg verrijzen drie datacentertorens van elk 85 meter hoog. Het project wordt ontwikkeld door Pure Data Centres, met Microsoft als enige huurder. Het project zou ongeveer een miljard euro kosten, zo meldde NH Nieuws, en de oplevering staat gepland voor 2028.
Over het stroomverbruik van het complex bestaat discussie. Geef Tegengas stelt dat het datacenter evenveel stroom zal verbruiken als alle huishoudens in Amsterdam samen. NRC, dat als eerste over het project berichtte, schatte het uiteindelijke verbruik eerder dichter bij dat van alle huishoudens in Haarlem. Een officieel, door de netbeheerder of de gemeente bevestigd verbruikscijfer is in de berichtgeving tot nu toe niet naar voren gekomen, dus lees beide cijfers als schattingen en claims, niet als vaststaande feiten.
Waarom dit project al langer omstreden is
Het conflict in Sloterdijk begon niet op 6 november. Sinds 2022 beperkt landelijk beleid de bouw van nieuwe hyperscale datacenters tot twee locaties in Nederland: Eemshaven en Wieringermeer. Amsterdam heeft daar een eigen lijn naast gelegd. Wethouder Steven van Weyenberg heeft eerder gezegd dat het project in Sloterdijk om een enkele vergunningaanvraag ging en dat het hoe dan ook niet als hyperscale datacenter zou tellen. De stad wil vanaf 2035 helemaal geen nieuwe datacenters meer toestaan, maar zes projecten die al in de pijplijn zitten mogen wel doorgaan. Het Microsoft-project is daar een van.
Ook eerdere acties richtten zich op dezelfde bouwplaats. In juni 2026 blokkeerde Geef Tegengas al een ingang van het terrein, en in juli 2026 gooiden activisten van Extinction Rebellion ballonnen op de bouwplaats. De actie van 6 november was daarmee de stevigste escalatie tot nu toe in een conflict dat al maanden smeult.
De achterliggende discussie gaat verder dan dit ene gebouw. Nederland worstelt al jaren met netcongestie: het stroomnet zit op veel plekken vol, waardoor nieuwe woningen, bedrijven en laadpalen soms moeten wachten op een aansluiting. In dat licht wordt elke grote stroomverbruiker een politieke keuze. Voorstanders van datacenters wijzen op banen, investeringen en de digitale infrastructuur die Nederland aantrekkelijk maakt voor techbedrijven. Tegenstanders vinden dat schaarse stroom en schaarse grond naar woningen en de energietransitie moeten gaan.
Wat er nu gebeurt
De politie onderzoekt de gebeurtenissen van vrijdag, en het is nog niet duidelijk of er vervolging volgt voor de aangehouden actievoerders. Microsoft heeft niet gezegd of het incident gevolgen heeft voor de planning van het project in Sloterdijk. De bouw gaat voorlopig door, en Geef Tegengas heeft nieuwe acties aangekondigd.
Voor Amsterdam is de kwestie daarmee nog niet voorbij. De stad moet de komende jaren beslissen hoe zij omgaat met de zes datacenterprojecten die nog in de pijplijn zitten, terwijl het landelijke debat over stroom, ruimte en digitale infrastructuur alleen maar scherper wordt.
Frequently Asked Questions
Wat gebeurde er op 6 november 2026 in Amsterdam-Sloterdijk?
Actievoerders van de groep Geef Tegengas drongen de bouwplaats van een Microsoft-datacenter aan de Plimsollweg binnen. Zij braken door het hek, klommen op een bouwkraan en staken fakkels af. De politie greep in met de Mobiele Eenheid en hield 150 tot 200 mensen aan op verdenking van huisvredebreuk.
Waarom protesteren actievoerders tegen het Microsoft-datacenter?
De groep vindt dat het datacenter te veel ruimte, water en stroom verbruikt die Amsterdam voor andere doelen nodig heeft, zoals woningen en de energietransitie. De actie was onderdeel van de Europese campagne Stop Dirty Data Centres tegen de snelle groei van datacenters.
Gaat de bouw van het datacenter in Sloterdijk door?
Voor zover bekend wel. Microsoft heeft niet gezegd dat het incident gevolgen heeft voor de planning. Het project, drie torens van elk 85 meter hoog ontwikkeld door Pure Data Centres, staat gepland voor oplevering in 2028.



Post Comment