Alibaba Cloud opent eerste publieke cloudregio in Amsterdam met twee datacenters
Alibaba Cloud heeft zijn eerste publieke cloudregio in Nederland geopend. De regio draait op twee datacenters in Amsterdam en is bedoeld voor bedrijven die cloud en kunstmatige intelligentie dichter bij hun klanten in Europa willen draaien. De aankondiging kwam tijdens de eerste internationale Apsara Conference in Amsterdam, op 30 oktober 2026. Voor Nederlandse bedrijven is dit meer dan een nieuwe locatie op een kaart. Het gaat om snelheid, controle over data en de mogelijkheid om bij een storing snel over te schakelen naar een tweede locatie in hetzelfde land.
Wat Alibaba Cloud in Amsterdam opent
De nieuwe regio brengt twee datacenters in Amsterdam online. Samen vormen zij de eerste publieke cloudregio van Alibaba Cloud in Nederland. Nederland wordt daarmee de vierde Europese regio van het bedrijf, na Frankfurt, Londen en Parijs. Wereldwijd komt het netwerk van Alibaba Cloud volgens de aankondiging uit op 109 beschikbaarheidszones in 32 regio’s. Dat is een flinke schaal, maar voor een bedrijf in Nederland telt vooral wat er lokaal verandert: rekenkracht en opslag staan nu dichterbij, en data kan binnen Nederland of elders in Europa worden verwerkt en opgeslagen.
De regio biedt een breed pakket aan clouddiensten: schaalbare rekenkracht, opslag, containers, netwerken, big data, beveiliging, databases en cloud-native toepassingen. Voor een start-up kan een app daardoor sneller starten en stabieler draaien. Voor een groter bedrijf kan een systeem stap voor stap verhuizen, zonder dat alles in een keer hoeft te veranderen.
Waarom Amsterdam, en waarom nu
Amsterdam is al jaren een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Europa, waar veel kabels, datacenters en cloudbedrijven samenkomen. Dat maakt de stad een logische plek voor een nieuwe cloudregio. Daarnaast groeit de vraag naar cloud en AI snel: bedrijven willen modellen trainen en gebruiken, data analyseren en diensten aanbieden die altijd bereikbaar moeten zijn. Daarvoor is rekenkracht dichtbij nodig, want extra afstand kan vertraging opleveren.
De uitbreiding past in een eerder aangekondigde investering van Alibaba van 53 miljard dollar in AI en cloudinfrastructuur. Het bedrijf bouwt dus aan een groter Europees netwerk. In de komende twaalf maanden wil het ook een eerste regio in Finland openen en de aanwezigheid in Duitsland en Frankrijk uitbreiden.
Wat bedrijven er concreet mee kunnen
Voor veel bedrijven begint de waarde heel praktisch. Een webshop kan pagina’s sneller laden voor bezoekers in Nederland en omringende landen. Een softwarebedrijf kan een nieuwe functie testen zonder eerst extra hardware te kopen. Een organisatie die veel data verwerkt, kan analyses draaien zonder dat data steeds over lange afstanden hoeft te reizen. En een bedrijf dat AI inzet voor klantenservice, documentverwerking of voorspellingen, kan modellen dichter bij de gebruikers draaien, wat de reactietijd kan verbeteren.
De regio is niet alleen voor grote bedrijven bedoeld. Kleinere bedrijven hoeven geen eigen datacenter te bouwen of te beheren: zij huren rekenkracht en opslag wanneer zij die nodig hebben, en schalen terug als het rustiger is. Dat verlaagt de drempel om met AI te experimenteren. Stel wel eerst een duidelijke vraag: welk probleem moet de cloud oplossen, en hoe meten wij of het beter wordt?
Data, latentie en herstel na storingen
Drie woorden keren steeds terug in deze aankondiging: latentie, dataresidentie en disaster recovery. Latentie is de vertraging tussen een verzoek en een antwoord. Hoe dichter de server bij de gebruiker staat, hoe kleiner die vertraging in veel gevallen is. Dat merk je bij video, games en interactieve apps, maar ook bij zakelijke software die veel kleine verzoeken verstuurt. Dataresidentie gaat over de vraag waar data fysiek staat. Sommige bedrijven en overheidsorganisaties willen of moeten data binnen Nederland of Europa houden, bijvoorbeeld vanwege regels of afspraken met klanten. Een lokale regio maakt dat eenvoudiger.
Disaster recovery gaat over herstel na een storing. Als een datacenter uitvalt, moet een dienst kunnen overschakelen naar een andere locatie. Met twee datacenters in Amsterdam heeft de regio daar een basis voor. Storingen worden daardoor niet onmogelijk, maar bedrijven kunnen een herstelplan bouwen met minder afstand en meer controle, en dat plan ook echt testen.
Agentic AI en de nieuwe Apsara Stack
Naast de regio zelf kondigde Alibaba Cloud ook nieuwe diensten aan voor zogenoemde agentic AI. Dat zijn AI-systemen die niet alleen een antwoord geven, maar ook stappen kunnen uitvoeren, zoals informatie opzoeken, taken voorbereiden of processen ondersteunen. Het bedrijf wil onder meer ACS Agent Sandbox introduceren, met isolatie op hardwareniveau voor AI-agents, en een Agent Security Center om de werking van agents te beschermen. Ook werden AI Security Guardrails 2.0 voor risicodetectie, Agentic SOC voor AI-gestuurde beveiligingsoperaties en STAROps voor intelligent beheer genoemd. Het doel is om het ontwikkelen en beheren van AI-agents eenvoudiger te maken, zonder de beveiliging uit het oog te verliezen.
Op dezelfde conferentie werd ook de nieuwste generatie van Apsara Stack gepresenteerd: een hybride cloudoplossing voor bedrijven en overheidsorganisaties die AI willen gebruiken, maar een deel van hun infrastructuur zelf willen blijven beheren. Volgens de aankondiging brengt de oplossing meer dan 80 cloud en AI producten naar lokale omgevingen, met ondersteuning rond de klok, plus mogelijkheden voor herstel na storingen en beveiliging.
Wat dit betekent voor Nederland en Europa
De komst van een nieuwe cloudregio vergroot de keuze voor Nederlandse bedrijven. Meer aanbieders betekent meer mogelijkheden om prijzen, prestaties en voorwaarden te vergelijken. Tegelijkertijd is een regio pas waardevol als de diensten stabiel draaien, de ondersteuning goed bereikbaar is en de kosten voorspelbaar blijven. Draai daarom eerst een proef met een niet kritieke toepassing.
Voor Europa past de stap in een bredere trend: cloud en AI worden steeds meer lokaal gebouwd, dicht bij de gebruikers en binnen Europese regels. Dat gaat niet alleen om snelheid, maar ook om vertrouwen. Een regio in Amsterdam helpt daarbij, maar elk bedrijf blijft zelf verantwoordelijk voor instellingen, toegangsrechten en back-ups.
Frequently Asked Questions
Wat is de nieuwe cloudregio van Alibaba Cloud in Amsterdam?
Het is de eerste publieke cloudregio van Alibaba Cloud in Nederland, met twee datacenters in Amsterdam. Nederland is daarmee de vierde Europese regio, na Frankfurt, Londen en Parijs.
Waarom is een lokale cloudregio belangrijk?
Een lokale regio kan de vertraging verkleinen, het eenvoudiger maken om data in Nederland of Europa te houden en herstel na een storing beter te plannen met een tweede locatie dichtbij.
Voor welke bedrijven is deze regio interessant?
De regio is interessant voor bedrijven die cloud en AI willen gebruiken, van start-ups tot grotere organisaties in sectoren als financiele diensten, telecom en de publieke sector. Vooral organisaties die controle over infrastructuur en naleving van regels belangrijk vinden, kunnen profiteren.



Post Comment